Sinem&Kerem Wedding at Ciragan Palace / Çırağan Sarayı’nda Sinem&Kerem Düğünü
14 Eylül 2018
Details on Ceren&Eren’s Wedding / Ceren&Eren Düğününe İlişkin Detaylar
14 Eylül 2018

A Magnificent Indian Wedding/Muhteşem Hint Düğünü

KM Events is proud to put its signature on one of the most magnificent weddings of recent years.

Kemal Gupta, the son of Indian Gupta family, which is among the richest in the world, and nice of an Indian businessman Palak, got married with a wedding ceremony of three days and three nights by allocating the complete Mardan Palace Hotel Antalya for themselves.

This gorgeous wedding, which costed over 10 million Euros, started on April 23 and went on until April 26. 385 people, including tailors, pressers, coiffeurs, tattoo artists and private stewards, served during this wedding of unbounded luxury. Moreover the workforce exceeded 600 including the staff of organization companies and hotel. In the wedding, performed according to Indian customs, rings were descended from sky with parachute that had names of the couple on it. World famous 100 Bollywood singers performed during the wedding, along with many acrobats and dancers. The last night of the wedding a firework of thousands of pyros was executed.

******

KM Events son yılların en görkemli düğünlerinden birine imzasını atmış olmaktan gurur duyar.

Dünyanın en zenginleri arasında yer alan Hintli Gupta ailesinin oğlu Kamal Gupta ile Hintli bir işadamının yeğeni Palak, Antalya’da Mardan Palace Hotel’i tamamen kapatarak, 3 gün 3 gece süren muhteşem bir düğün töreniyle evlendi.

Maliyeti 10 milyon Euro’yu aşan bu görkemli düğün 23 Nisan’da başladı, 26 Nisan’a kadar sürdü. Lüksün sınır tanımadığı düğünde aileye ütücüden terziye, kuaförden dövme sanatçılarına ve özel kahyalara kadar 385 kişi hizmet verdi. Ayrıca hizmet edenlerin sayısı, organizasyon şirketleri çalışanları ve otel personeliyle birlikte 600’ü aştı.Hint geleneklerine göre gerçekleştirilen düğünde çiftin yüzükleri adlarının yazılı olduğu bir paraşütle gökten indirildi. Düğünde pek çok akrobat ve dansçıların yanı sıra dünyaca ünlü 100 Bollywood şarkıcısı da sahne aldı. Düğünün son gecesi binlerce havai fişeğin atıldığı görkemli bir gösteri de yapıldı.