MMA (Mobile Marketing Association) Forum in Dubai! / MMA (Mobile Marketing Association) Forum’undaydım!
13 Eylül 2018
For an Unforgettable Honeymoon / Unutulmaz Bir Balayı İçin
13 Eylül 2018

My Advice to married couples / Evlenecek çiftlere önerilerim

Imagine the organization as a movie and us as the director of that movie!

“Wedding planning” is about planning a wedding with all its aspects; costumes, hairdressing, music, decoration… Think about it as a movie. We are the director of that movie; that is to say, we should be picking up the costume designer, screenwriter. We are writing its plot and it’s directed by us. In order to succeed there should be nothing we know not of.

 • Be the one to explore at the outset!

There are numerous advantages of working with organization companies. You should be the one who decides on the way a night so special for you will proceed or at least you should have an idea on it. For this, you can utilize Pinterest and Instagram, the most helpful social means for you.

 • Inspect organization that companies are making!

In order to choose the right organization company, I advice you to inspect web pages and social media accounts of companies. In other words, you can choose the right company not only by advices from your friends, but exploring and knowing which hotels, venues those companies are cooperating with, for how many years they are providing service.

If you are thinking that your wedding will be taking place in another country, my advice is to investigate those hotels through your friends residing in those countries. Mostly foreign couples act on this consciously, they contact us after a thorough survey. What we are looking for is to build up this kind of insight among Turkish couples as well.

 • Professional structure in organization companies is of utmost importance!

In organization companies, you should first of all watch out their professional structure. Although companies are providing private services, unless a company has a workforce structure, an institutional perception, then you would have risked your most important day.

Do not forget that organizations are a team effort and the professionalism of the team is very important. A right team means a successful project.                                                                                                                                                                                                         

 • Decoration Company or Organization Company?

My most important advice to couples getting married is to decide on whether they want to work with a decoration company or an organization company. Because couples initially consider only decoration, then meet with sound-music-light companies separately. Yet, an organization company knows what kind of light ought to be used, what kind of music or menu should be chosen. Wedding is an event as a whole, all details should be considered together. Since we at KM Events consider weddings holistically, including venue, foods, drinks, gifts, stewardesses, invitation cards, wedding dress, candies, we emphasis our clients to decide on these issues by consulting with us.

 • Venue Choice

Venue choice should be made with regard to the number of invitees, what kind of impression you would like to create, and naturally your budget. For instance, for many of our foreign customers, we are organizing destination weddings and our couples find out waterside houses, some historical places on internet. But, you cannot pick up the details such as capacity of a venue, its relevance to a concept, budget we need to allocate just by looking to pictures. At this point, finding a company that you’ll get the right consultancy is also of utmost importance.

 • Work with professional wedding photographers!

In order to make this day everlasting for the couples, selection of a photographer is also of the important matters. My major advice to couples is to work with professional wedding photographer. In photograph shootings with friends and acquaintances both the products may result poorly and, since the photographer is not a wedding photographer and is not familiar with the venue, he\she may not know permitted spots for a shooting; or else other such problems may arouse. Since recurrence of that day is impossible, I suggest you to either take the advice of organization companies such as ours or work with professional wedding photographers you can rely on.

 • Also consult to your wedding company on selecting a wedding dress!

First of all, a wedding dress choice should be in correlation with the concept of the wedding. For instance, if you are having a countryside wedding, you shouldn’t pick up a wedding dress as if you are getting married in a palace. All concepts must be coherent with each other.

Our brides should also get support from organization companies on wedding dress. Brides only witness the wedding dress they are putting on and people getting married in their neighborhood, however we come across with hundreds, thousands of brides and wedding dresses.

 • Suggestions for destination weddings…

Our customers, coming from abroad and wanting to have a wedding in Turkey, primarily make an internet search; for me that is also the right thing to do.

Then by “cross-checking” they validate the information they have surveyed. For example, they see some high level projects such as Ciragan Palace, Four Seasons on the web page of a company. Then, by emailing to those hotels they question whether they know about the company. It is impossible for a couple to have a successful wedding in a foreign country by only their research. They can be easily fooled and seriously misguided.

******

Organizasyonu bir film, bizi de filmin rejisörü gibi düşünün!

“Wedding planning” bir düğünü her yönüyle planlamaktır. Kostümüyle, saçıyla, müziğiyle, dekorasyonuyla… Bunu bir film gibi düşünün. Biz o filmin rejisörüyüz; yani, kostümcüsünü, senaristini biz seçmeliyiz. Senaryosunu biz yazıyoruz ve bizim tarafımızdan yönetiliyor. Başarılı bir iş çıkması için, bu filmde bizim bilmediğimiz bir konunun olmasının söz konusu olmaması gerekiyor.

 • İlk önce siz araştırın!

Organizasyon firmaları ile çalışmanın artıları saymakla bitmez. Sizin için çok özel olan o gecenin istediğiniz gibi geçmesi için öncelikle nasıl bir düğün istediğinize siz karar vermelisiniz ya da en azından fikriniz olmalı. Bu konuda size en çok yardımcı olacak sosyal mecralardan Pinterest ve Instagram’ı kullanabilirsiniz.

 • Firmaların yaptığı organizasyonları inceleyin!

Doğru organizasyon firmasını seçmek için öncelikle firmaların web sitelerini, sosyal medya hesaplarını incelemenizi tavsiye ederim. Yani, sadece arkadaş tavsiyesi ile değil, o firmanın hangi otellerle, mekanlarla çalıştığını öğrenerek, kaç yıldır hizmet verdiğini bilerek ve araştırarak doğru firmayı seçebilirsiniz.

Eğer düğününüz yaşadığınız ülkeden başka bir ülkede gerçekleşecekse, oteller ve o ülkede yaşayan arkadaşlarınız vasıtasıyla kontrol etmenizi öneriyorum. Çoğunlukla yabancı çiftler bu konuda bilinçli davranarak, kapsamlı bir araştırma sonucunda bizimle iletişime geçiyorlar. Bizim isteğimiz bu bilincin Türk çiftlerde de oluşmasıdır.

 • Organizasyon firmalarında profesyonel yapı çok önemli!

Organizasyon firmalarında öncelikle profesyonel yapılanmaya dikkat etmelisiniz. Çünkü firma kişiye özel hizmet verse de, o kurumun bir çalışan yapısı, kurumsal bir algısı olmazsa en önemli gününüzü riske atmış olursunuz.

Unutmayın organizasyon tamamen bir ekip işidir ve o ekibin profesyonelliği çok önemlidir. Doğru ekip, başarılı proje demektir.

 • Dekorasyon firması mı? Organizasyon firması mı?

Evlenecek çiftlere en önemli tavsiyem; dekorasyon firmasıyla mı yoksa bir organizasyon firmasıyla mı çalışmak istediklerine karar vermeleridir. Çünkü çiftler sadece dekoru düşünüp sonrasında ses-müzik-ışık firmalarıyla ayrı ayrı görüşüyorlar. Oysa, bir organizasyon firması, nasıl bir ışık kullanılması, nasıl bir müzik ya da menü seçilmesi gerektiğini de bilir. Düğün bir bütündür tüm detaylarını birlikte düşünmek gerekir. KM Events olarak düğünlerimizde mekanı, yemeği, içkiyi, hediyeyi, hostesi, davetiyeyi, gelinliği, şekeri her şeyiyle bir bütün olarak gördüğümüz için, hepsinin bize danışılarak karar verilmesi gerektiğini vurguluyoruz.

 • Mekan Seçimi

Mekan seçimi davetli sayınıza, nasıl bir algı yaratmak istediğinize ve tabii ki bütçenize göre yapılmalıdır. Örneğin günümüzde birçok yabancı müşterilerimiz için destinasyon düğünleri yapıyoruz ve çiftlerimiz internetten yalılar, bir takım tarihi mekanlar buluyor. Ama mekanın kapasitesi, konsepte uygunluğu, ayırmanız gereken bütçe gibi detayları sadece fotoğraflara bakıp seçemezsiniz. Burada doğru danışmanlığı alacağınız firmayı bulmak da çok önemli.

 • Profesyonel düğün fotoğrafçıları ile çalışın!

Çiftlerin bu en özel günün ölümsüzleştirilmesi için fotoğrafçı seçimi de önemli konulardan biri. Çiftlere en büyük tavsiyem, profesyonel düğün fotoğrafçıları ile çalışmalarıdır. Arkadaş ya da tanıdık ile yapılan çekimlerde hem sonuçlar kötü olabiliyor hem de fotoğrafı çeken kişi düğün fotoğrafçısı değilse mekanı tanımadığı için çekim için izinli bölgeleri bilemiyor ya da başka sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. O günün tekrarlanması imkansız olduğu için ya bizim gibi organizasyon firmalarının önerilerini dinlemenizi ya da gerçekten güvendiğiniz profesyonel düğün fotoğrafçılarıyla çalışmanızı öneriyorum.

 • Gelinlik seçiminde de organizasyon firmanıza danışın!

Öncelikle gelinlik seçimi düğünün konsepti ile ilişki olmalıdır. Örneğin bir kır düğünü yapıyorsanız, sarayda evleniyormuş gibi bir gelinlik seçemezsiniz. Bütün konseptlerin birbiriyle iç içe geçmesi gerekiyor.

Gelinlerimiz gelinlik konusunda da organizasyon firmalarından destek almalılar. Gelinler sadece kendi giydikleri gelinlikleri ve çevrelerinde evlenen kişileri görüyorlar ama biz yüzlerce, binlerce gelin ve gelinlikle karşılaşıyoruz.

 • Destinasyon düğünleri için öneriler..

Yurtdışından gelip Türkiye’de düğün yapmak isteyen müşterilerimiz öncelikle internet üzerinden araştırma yapıyorlar ki bence de doğru olan bu. Daha sonra “cross-check” yaparak araştırdıkları bilgilerin doğruluğunu teyit ediyorlar. Örneğin; firmanın web sitesinde  Çırağan Sarayı, Four Seasons gibi üst düzey işler görüyorlar. Sonra, otellere e-mail atıp firmayı tanıyıp tanımadıklarını soruyorlar. Bir çiftin yabancı bir ülkede sadece kendi araştırmaları ile başarılı bir düğün yapması imkânsız. Çok rahat kandırılıp, çok yanlış yönlendirilebilirler.